Pro média

kontakty:

Email: media@spinaveprachy.cz

Uhlí je nepojistitelné. Pokračující podpora ropy a plynu však ohrožuje klima, seznává hodnotící zpráva o pojišťovnách

Pojišťovny už nechtějí pojišťovat uhelné projekty. Nicméně pouze AXA, Generali a Suncorp z Austrálie v letošním roce přijaly politiku, která omezuje pojišťování nových ropných a plynových projektů. I ty jsou nedostatečné. Neochota pojišťoven zabývat se otázkou plynu a ropy významným způsobem ohrožuje klima. Tak by se daly shrnout hlavní závěry páté hodnotící zprávy s názvem Scorecard on Insurance, kterou každoročně vydává organizace Insure our Future.

Pošpiňovnou roku je Generali. Lidé z koalice Zastavme špinavé prachy u jejího sídla uspořádali bál a následně tam přespali

Několik desítek členů a členek koalice Zastavme špinavé prachy protestovalo od úterního večera do středečního rána před sídlem pojišťovny Generali v Praze na Pankráci, aby upozornili na fakt, že pojišťovna dosud pojišťuje fosilní paliva. Pojišťovně předali hlavní cenu v soutěži Pošpiňovna roku.

Kooperativa získala cenu pro druhou největší pošpiňovnu. Lidem z koalice Zastavme špinavé prachy vadí, že podporuje přechod z uhlí na plyn

Téměř dvacet členů a členek koalice Zastavme špinavé prachy dnes slavnostně předalo v sídle pojišťovny Kooperativa cenu za druhé místo v soutěži Pošpiňovna roku. Na místě rozvinuli transparent s nápisem Plyn je most do klimatického pekla. Kromě ceny pojišťovně předali také diplom a oslavu završili slavnostním krájením dortu.

“Plyn je most do klimatického pekla”. Koalice Zastavme špinavé prachy během akčních dnů požaduje, aby pojišťovny přestaly podporovat fosilní paliva

Protestem před sídlem pojišťovny Allianz začaly Akční dny proti špinavému pojištění, které pořádá koalice Zastavme špinavé prachy od pondělí 21. června do středy 23. června. Během nich se plánují zaměřit na pojišťovny Generali, Kooperativa a Allianz, které v České republice stále poskytují pojištění uhelným a plynovým projektům. Protestovat se bude ve dvanácti městech, konkrétně v Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Pardubicích, Ústí nad Labem, Zlíně, Mostu, Děčíně, Plzni, Hradci Králové a Olomouci.

Za týden začínají Akční dny proti špinavému pojištění. Po celé České republice budou lidé protestovat proti pojišťování fosilních paliv

Desítky lidí z celé České republiky se chystají zapojit do Akčních dnů proti špinavému pojištění, které organizuje koalice Zastavme špinavé prachy, a to od pondělí 21. června do středy 23. června. Různorodými happeningy a akcemi chtějí upozornit na to, že pojišťovny Generali, Kooperativa a Allianz stále pojišťují fosilní paliva, jejichž spalování je hlavní příčinou klimatické krize. Z toho důvodu jim organizátoři přezdívají Špinavá trojka.

„Klimatická krize: s námi v tom nejste sami?“ Přestaňte pojišťovat uhlí, vyzvali ochránci klimatu pojišťovnu Generali

“Klimatická krize: s námi v tom nejste sami?” Takovou zprávu dnes promítli ochránci klimatu z kampaně “Zastavme špinavé prachy” na sídlo Generali České pojišťovny na pražském Pankráci. Vzkazem, který odkazuje na aktuální slogan samotné Generali, pojišťovnu vyzvali, aby pomohla řešit klimatickou krizi a přestala podporovat těžbu a spalování uhlí.

Vienna Insurance Group, pod kterou spadá Kooperativa, omezila pojišťování uhelných firem. Detaily nesdělila, plyn a ropu neřeší

Pojišťovna Vienna Insurance Group (VIG), mateřská firma českých pojišťoven Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna, se rozhodla jen pár dní před svou valnou hromadou představit novou firemní politiku týkající se pojišťování uhlí. Pojišťovna v ní potvrdila, že po uhelných firmách bude letos požadovat důvěryhodný plán ukončení spalování uhlí a pomoci zaměstnancům dolů a elektráren.

Praha 6. května – tisková zpráva koalice Zastavme špinavé prachy

Pojišťovny přispívají ke klimatické krizi tím, že udržují při životě uhelný průmysl v České republice. [1] Právě z toho důvodu jsme se rozhodli svolat na 21. – 23. června akční dny zaměřené na pojišťovny, které u nás podporují uhlí i jiná fosilní paliva. K akčním dnům se může připojit každý, kdo chce ve svém městě uspořádat happening, protest či kreativní akci s cílem upozornit na propojení pojišťoven s fosilními palivy.

Tisková reakce organizace Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci a koalice Zastavme špinavé prachy

Pojišťovna Allianz dnes oznámila, že přestane s koncem tohoto roku pojišťovat uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice. Stalo se tak jen necelý měsíc poté, co necelé tři desítky občanských organizací a iniciativ v rámci kampaně Zastavme špinavé prachy oslovily ředitele největších českých pojišťoven otevřeným dopisem, v němž je vyzvaly právě k ukončení podpory fosilního byznysu.

Tisková zpráva Hazard s naší budoucností

Allianz, Kooperativa a Generali Česká pojišťovna: právě tyto tři pojišťovny v České republice, a to navzdory svým klimatickým závazkům stále ještě pojišťují uhelné elektrárny, včetně těch vůbec nejšpinavějších. Pomáhají tak českým uhelným firmám zdržovat snižování emisí a řešení klimatické krize nejen v České republice, ale v celé Evropě. Poukazuje na to dnes publikovaný výzkum organizace Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci.