Aktuality

kontakty:

Email: media@spinaveprachy.cz

Zastavme EPH! Sborník ze setkání zasažených byznysem Daniela Křetínského

Zveřejňujeme sborník textů ze setkání lidí zasažených byznysem EPH, které jsme uspořádali letos v září. Sešli se na něm lidé napříč Evropou, kteří se na různých úrovních zapojují do boje za klima a spravedlivější svět. Jejich příběhy společně nabízí trochu jiný pohled na podnikání druhého nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského.

Generali Česká pojišťovna končí s pojišťováním uhelných elektráren EPH, ale stále podporuje novou plynovou infrastrukturu

Generali Česká pojišťovna ukončila na konci loňského roku pojištění uhelných elektráren a dolů EPH, jak doložil Deník N. Rozhodla se tak učinit, aby podpořila snahu o co nejrychlejší dekarbonizaci a konec uhlí. Koalice Zastavme špinavé prachy takový krok vítá a oceňuje. Zároveň však vidí problém v tom, že Generali stále podporuje pojišťování nové plynové infrastruktury. Přitom EPH, kterou vlastní český oligarcha Daniel Křetínský, má v plánu investovat do nové plynové infrastruktury nejvíce ze všech energetických firem z celé Evropy. V pátek dopoledne jsme proto předali v centrále Generali  otevřený dopis a doprovodné materiály, které upozorňují na nebezpečí spojená se stavbou nové plynové infrastruktury a s plány firmy EPH.

Už 500 lidí se obrátilo na vedení Komerční banky. Požadují ukončení spolupráce s miliardářem Křetínským kvůli škodlivým dopadům jeho podnikání. Přišli i na valnou hromadu.

Koalice občanských organizací Zastavme špinavé prachy uspořádala před sídlem Komerční banky happening, který měl upozornit na to, že v dubnu spustila akci Napiš Komerční bance. V akci jde o zaslání dopisu generálním řediteli KB, Janu Juchelkovi,  a širšímu vedení firmy, aby KB přestala financovat uhlobarona Křetínského a jeho firmu EPH. K dnešnímu dni zaslalo přes stránku komercka.spinaveprachy.cz bance výzvu přes 500 lidí.

Přestaňte pojišťovat plyn, nasprejovali lidé před pobočky Allianz po celé České republice

“Plyn živí válku a klimatickou krizi. Přestaňte ho pojišťovat.” Takový vzkaz našli v uplynulém týdnu zaměstnanci pojišťovny Allianz před svými pobočkami v devíti městech České republiky. Akci uspořádala koalice Zastavme špinavé prachy, která tím chtěla upozornit na to, že pojišťovna Allianz patří k hlavním pojišťovnám podporujícím rozvoj plynové infrastruktury. Akce se konala v Praze, Brně, Českém Krumlově, Zlíně, Hradci Králové, Jihlavě, Liberci, Ostravě a Táboře.

Report: pojišťovny téměř neřeší plyn a ropu. Pokud to nezmění, dopadům klimatické krize se nevyhneme

I vlivem ruské agrese na Ukrajině jsme se ocitli na klíčové křižovatce, ze které se můžeme vydat buď cestou do klimatické katastrofy, nebo naopak k čisté a udržitelné budoucnosti. Pojišťovny budou při rozhodování hrát klíčovou roli. Dosud však téměř žádná z nich neřeší plyn a ropu, ačkoliv podle vědců musíme s fosilními palivy skončit co nejdříve. [1] Takové jsou hlavní závěry reportu s názvem Pojišťovny a energetika na rozcestí: krmení fosilního monstra, nebo čistá energie svobody?, který ve čtvrtek 28. dubna vydala platforma Re-set. [2]

Nepodporujte fosilní průmysl v Rusku, podpořte mír a klima, požadovaly desítky lidí ve třech velkých bankách

Desítky lidí protestovaly v pondělí dopoledne proti bankám, které dosud podporují fosilní průmysl v Rusku. V pražských sídlech UniCredit Bank, Raiffeisen Bank a Komerční banky přibližně dvacet lidí v maskách ruského autoritářského prezidenta Vladimíra Putina rozvinuli transparenty s nápisy jako Tato banka = sponzor invaze a Stop plynu.

Kampaň Putin100: finanční instituce mají morální povinnost ukončit spolupráci s ruskými energetickými firmami

Desítky organizací z celého světa vyzvaly stovku bank, pojišťoven a investičních fondů, aby přestaly spolupracovat s ruskými energetickými firmami. Právě z prodeje fosilních paliv, tedy ropy, uhlí a plynu, totiž ruský režim do velké míry financuje svou invazi na Ukrajinu. Spalování fosilních paliv navíc výrazně přispívá k prohlubování klimatické krize.

Tisková reakce Zastavme špinavé prachy na výsledky valné hromady banky Moneta

„Cesta k proměně Monety na fosilní banku je otevřená, jelikož akcionáři schválili oba návrhy PPF. Generální ředitel Spurný sice na naše dotazy řekl, že současné vedení nechce financovat fosilní paliva, nevyloučil však možnost, že by PPF v součinnosti s Pavlem Tykačem vyměnila. Postaráme se o to, aby veřejnost měla dostatek informací o dalším směřování Monety. PPF i Tykač si Monetu kupují s investičním rizikem, kterým je veřejnost požadující rychlé řešení klimatické krize a která odmítá pokračování těžby a spalování uhlí i jiných fosilních paliv.“

Akcionáři si před vstupem na valnou hromadu Monety vybírali, jestli podpoří klimatický rozvrat nebo čistou budoucnost

Dvě brány nainstalovali v pondělí ráno zástupci a zástupkyně iniciativy Zastavme špinavé prachy před vstup do sídla Monety na pražské Brumlovce. Na jedné z bran se skvěl nápis “Fosilní Moneta = hořící planeta” a na druhé “Uhelné banky? Nechceme díky”. Upozorňují tím na riziko, že banka Moneta se vlivem finanční společnosti PPF a uhlobarona Pavla Tykače může změnit v banku podporující fosilní paliva.

Uhlí je nepojistitelné. Pokračující podpora ropy a plynu však ohrožuje klima, seznává hodnotící zpráva o pojišťovnách

Pojišťovny už nechtějí pojišťovat uhelné projekty. Nicméně pouze AXA, Generali a Suncorp z Austrálie v letošním roce přijaly politiku, která omezuje pojišťování nových ropných a plynových projektů. I ty jsou nedostatečné. Neochota pojišťoven zabývat se otázkou plynu a ropy významným způsobem ohrožuje klima. Tak by se daly shrnout hlavní závěry páté hodnotící zprávy s názvem Scorecard on Insurance, kterou každoročně vydává organizace Insure our Future.

Pošpiňovnou roku je Generali. Lidé z koalice Zastavme špinavé prachy u jejího sídla uspořádali bál a následně tam přespali

Několik desítek členů a členek koalice Zastavme špinavé prachy protestovalo od úterního večera do středečního rána před sídlem pojišťovny Generali v Praze na Pankráci, aby upozornili na fakt, že pojišťovna dosud pojišťuje fosilní paliva. Pojišťovně předali hlavní cenu v soutěži Pošpiňovna roku.

Kooperativa získala cenu pro druhou největší pošpiňovnu. Lidem z koalice Zastavme špinavé prachy vadí, že podporuje přechod z uhlí na plyn

Téměř dvacet členů a členek koalice Zastavme špinavé prachy dnes slavnostně předalo v sídle pojišťovny Kooperativa cenu za druhé místo v soutěži Pošpiňovna roku. Na místě rozvinuli transparent s nápisem Plyn je most do klimatického pekla. Kromě ceny pojišťovně předali také diplom a oslavu završili slavnostním krájením dortu.

“Plyn je most do klimatického pekla”. Koalice Zastavme špinavé prachy během akčních dnů požaduje, aby pojišťovny přestaly podporovat fosilní paliva

Protestem před sídlem pojišťovny Allianz začaly Akční dny proti špinavému pojištění, které pořádá koalice Zastavme špinavé prachy od pondělí 21. června do středy 23. června. Během nich se plánují zaměřit na pojišťovny Generali, Kooperativa a Allianz, které v České republice stále poskytují pojištění uhelným a plynovým projektům. Protestovat se bude ve dvanácti městech, konkrétně v Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Pardubicích, Ústí nad Labem, Zlíně, Mostu, Děčíně, Plzni, Hradci Králové a Olomouci.

Za týden začínají Akční dny proti špinavému pojištění. Po celé České republice budou lidé protestovat proti pojišťování fosilních paliv

Desítky lidí z celé České republiky se chystají zapojit do Akčních dnů proti špinavému pojištění, které organizuje koalice Zastavme špinavé prachy, a to od pondělí 21. června do středy 23. června. Různorodými happeningy a akcemi chtějí upozornit na to, že pojišťovny Generali, Kooperativa a Allianz stále pojišťují fosilní paliva, jejichž spalování je hlavní příčinou klimatické krize. Z toho důvodu jim organizátoři přezdívají Špinavá trojka.

„Klimatická krize: s námi v tom nejste sami?“ Přestaňte pojišťovat uhlí, vyzvali ochránci klimatu pojišťovnu Generali

“Klimatická krize: s námi v tom nejste sami?” Takovou zprávu dnes promítli ochránci klimatu z kampaně “Zastavme špinavé prachy” na sídlo Generali České pojišťovny na pražském Pankráci. Vzkazem, který odkazuje na aktuální slogan samotné Generali, pojišťovnu vyzvali, aby pomohla řešit klimatickou krizi a přestala podporovat těžbu a spalování uhlí.

Vienna Insurance Group, pod kterou spadá Kooperativa, omezila pojišťování uhelných firem. Detaily nesdělila, plyn a ropu neřeší

Pojišťovna Vienna Insurance Group (VIG), mateřská firma českých pojišťoven Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna, se rozhodla jen pár dní před svou valnou hromadou představit novou firemní politiku týkající se pojišťování uhlí. Pojišťovna v ní potvrdila, že po uhelných firmách bude letos požadovat důvěryhodný plán ukončení spalování uhlí a pomoci zaměstnancům dolů a elektráren.

Praha 6. května – tisková zpráva koalice Zastavme špinavé prachy

Pojišťovny přispívají ke klimatické krizi tím, že udržují při životě uhelný průmysl v České republice. [1] Právě z toho důvodu jsme se rozhodli svolat na 21. – 23. června akční dny zaměřené na pojišťovny, které u nás podporují uhlí i jiná fosilní paliva. K akčním dnům se může připojit každý, kdo chce ve svém městě uspořádat happening, protest či kreativní akci s cílem upozornit na propojení pojišťoven s fosilními palivy.

Tisková reakce organizace Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci a koalice Zastavme špinavé prachy

Pojišťovna Allianz dnes oznámila, že přestane s koncem tohoto roku pojišťovat uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice. Stalo se tak jen necelý měsíc poté, co necelé tři desítky občanských organizací a iniciativ v rámci kampaně Zastavme špinavé prachy oslovily ředitele největších českých pojišťoven otevřeným dopisem, v němž je vyzvaly právě k ukončení podpory fosilního byznysu.

Tisková zpráva Hazard s naší budoucností

Allianz, Kooperativa a Generali Česká pojišťovna: právě tyto tři pojišťovny v České republice, a to navzdory svým klimatickým závazkům stále ještě pojišťují uhelné elektrárny, včetně těch vůbec nejšpinavějších. Pomáhají tak českým uhelným firmám zdržovat snižování emisí a řešení klimatické krize nejen v České republice, ale v celé Evropě. Poukazuje na to dnes publikovaný výzkum organizace Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci.