“Plyn je most do klimatického pekla”. Koalice Zastavme špinavé prachy během akčních dnů požaduje, aby pojišťovny přestaly podporovat fosilní paliva

“Plyn je most do klimatického pekla”. Koalice Zastavme špinavé prachy během akčních dnů požaduje, aby pojišťovny přestaly podporovat fosilní paliva

Praha 21. června – tisková zpráva koalice Zastavme špinavé prachy

Protestem před sídlem pojišťovny Allianz začaly Akční dny proti špinavému pojištění, které pořádá koalice Zastavme špinavé prachy od pondělí 21. června do středy 23. června. Během nich se plánují zaměřit na pojišťovny Generali, Kooperativa a Allianz, které v České republice stále poskytují pojištění uhelným a plynovým projektům. Protestovat se bude v deseti městech, konkrétně v Praze, Brně, Ostravě, Liberci, Pardubicích, Ústí nad Labem, Zlíně, Plzni, Hradci Králové a Olomouci.

Během první akce vyvěsili lidé z koalice Zastavme špinavé prachy z mostu u pražského sídla Allianz transparent s nápisem Plyn je most do klimatického pekla a na recepci předali anticenu za třetí místo v soutěži největší pošpiňovna. Třetí místo si Allianz vysloužila zejména kvůli tomu, že dosud nepřijala žádnou politiku omezující pojišťování fosilního plynu.

„Přechod z uhlí na plyn, který plánuje většina tuzemských energetických firem, je velkým rizikem pro naší budoucnost. Plyn je fosilní palivo, které má sice při spalování o polovinu nižší emise než uhlí, nicméně kvůli únikům metanu při těžbě a transportu je rozdíl mezi uhlím a plynem minimální. Podle OSN musíme každoročně snížit produkci a spalování plynu o 3 procenta na celém světě, pokud máme zamezit nejhorším dopadům klimatické krize. [1] Fosilní plyn tedy není mostem k čisté energetice, ale vede do pekla klimatické krize,“ uvedla Žofie Hobzíková, mluvčí koalice Zastavme špinavé prachy.

Koalice Zastavme špinavé prachy ocenila, že všechny tři pojišťovny postupně ustupují  od uhlí. Jejich rozhodnutí přestat pojišťovat uhelné elektrárny Sev.en energy a ČEZu koalice považuje za úspěch celé kampaně a společného tlaku veřejnosti. Nicméně to samo o sobě nestačí.

„V dalších dnech předáme ceny za největší pošpiňovnu také Kooperativě a Generali. Obě totiž plánují asistovat energetickým firmám při přechodu z uhlí na plyn. Ani jedna z nich dosud neoznámila, zda bude i nadále pojišťovat uhelné projekty firmy EPH Daniela Křetínského. Generali musí své nové uhelné závazky ještě promítnout do nové klimatické politiky, kterou podle našich informací v současnosti připravuje. Chceme po nich, aby jasně řekly, že vyloučí podporu všem firmám, které neplánují skončit s uhlím do roku 2030, [2] jak doporučují vědci a vědkyně,“ řekla Stela Joudalová, mluvčí koalice Zastavme špinavé prachy.

Kampaň se také snaží upozornit na obavy jednotlivců z řad klientů pojišťoven. Podle průzkumu České klima 2021 si 88% české veřejnosti vnímá, že klimatická krize již probíhá a požaduje její řešení. Jedním z nich může být přesun peněz z fosilních paliv do čisté energie. 

„Pojišťovny by měly registrovat zájem klientů o bezpečnou budoucnost. Naše peníze by měly podporovat budoucnost založenou na čistých zdrojích energie, neměly by končit v kapsách majitelů fosilních firem”, dodala Žofie Hobzíková. 

Kontakty:

Žofie Hobzíková, Zastavme špinavé prachy, media@spinaveprachy.cz, +420 777 792 878

Stela Joudalová, Zastavme špinavé prachy, media@spinaveprachy.cz, +420 604 313 851

Zdroje:

[1] Viz

[2] Viz

[3] Viz

Fotky si můžete stáhnout zde (autor Petr Zewlakk Vrabec)