Nepodporujte fosilní průmysl v Rusku, podpořte mír a klima, požadovaly desítky lidí ve třech velkých bankách

Nepodporujte fosilní průmysl v Rusku, podpořte mír a klima, požadovaly desítky lidí ve třech velkých bankách

Tisková zpráva koalice Zastavme špinavé prachy – 4. dubna 2022

Desítky lidí protestovaly v pondělí dopoledne proti bankám, které dosud podporují fosilní průmysl v Rusku. V pražských sídlech UniCredit Bank, Raiffeisen Bank a Komerční banky přibližně dvacet lidí v maskách ruského autoritářského prezidenta Vladimíra Putina rozvinuli transparenty s nápisy jako Tato banka = sponzor invaze a Stop plynu.

Jeden z účastníků akce se pak v putinově masce symbolicky dožadoval vydání peněz, které banky v minulých letech půjčily firmám jako Gazprom nebo Lukoil. Na trojici bank se zaměřili také lidé v Brně, Ústí nad Labem a Zlíně.

Akce uspořádala koalice Zastavme špinavé prachy, která dlouhodobě přesvědčuje finanční instituce, aby přestaly financovat fosilní paliva. Tyto akce se konaly pod hlavičkou mezinárodní kampaně s názvem Putin100, kterou spolu s koalicí Zastavme špinavé prachy vedou další občanské organizace z celého světa. [1] Ta upozorňuje na sto finančních institucí, které podporují ruský plynový, uhelný a ropný průmysl a mezi nimiž jsou i mateřské společnosti tří českých bank, na které cílily pondělní akce.

Hlavním požadavkem akcí je, aby tyto banky kvůli pokračující ruské agresi na Ukrajině okamžitě oznámily ukončení spolupráce s ruskými energetickými firmami, skrze které ruský autoritářský režim zajišťuje zisky do státního rozpočtu.

“Putin může vést tuto zničující válku na Ukrajině zejména kvůli prodeji plynu a ropy. Z těchto zisků ročně inkasuje stovky miliard korun, za které může živit svou válečnou mašinérii. Je nepřijatelné, aby v takové situaci západní banky finančně podporovaly ruské energetické firmy. Skrze české pobočky proto vyzýváme vedení Raiffeisen Bank, Unicredit Bank a Société Générale, aby podobně jako třeba pojišťovna Allianz oznámily [2] ukončení svých aktivit v Rusku,” uvedl Radek Kubala z koalice Zastavme špinavé prachy.

Akce se zúčastnilo také několik zástupců a zástupkyň ukrajinské ekologické organizace Ekodija, kteří před hrůzou války utekli do České republiky. “Pokud byste si měli vybrat mezi pokračováním vašeho byznysu nebo životem lidí z Ukrajiny, co byste si vybrali? Odpověď je snadná. Přesto mnoho finančních institucí pokračuje v podpoře ruské ekonomiky a tím i putinovy válečné mašiny. Ukrajina brání humanistické ideje svobodného a spravedlivého světa, ale také udržitelné budoucnosti celé planety. Finanční instituce nemůžou stát v této chvíli stranou a tvářit se, že jsou nepolitické. Životy lidí závisí na jejich rozhodnutí a my říkáme jasně: přestaňte podporovat fosilní paliva v Rusku,” řekla Anna Danyliak z organizace Ekodija.

Koalice Zastavme špinavé prachy, stejně jako zahraniční partneři kampaně Putin100, oslovila už před dvěma týdny dopisem vedení všech v České republice působících bank a pojišťoven ze seznamu Putin100 se stejným požadavkem. Odpověděla pouze Raiffeisen bank, jejíž vedení podle slov českých zástupců stažení z Ruska zvažuje. Podle médií podobný krok zvažuje i italské vedení UniCredit Bank. [3]

Právě tato italská banka je podle výzkumu s názvem Global Coal Exit List [4] druhým největším podporovatelem ruského Gazpromu. Jen za poslední dva roky UniCredit půjčil ruskému plynovému gigantu 1,6 miliardy dolarů. Société Générale (u nás Komerční banka) pak za stejné období půjčily Lukoilu 948 milionů dolarů. Raiffeisen Bank podpořila putinův fosilní byznys 173 miliony dolarů, navíc je v Rusku hodně aktivní a podporuje i další klíčové sektory tamní ekonomiky.

Koalice Zastavme špinavé prachy dlouhodobě usiluje o to, aby banky a pojišťovny přestaly podporovat fosilní průmysl. V loňském roce úspěšně přesvědčily tuzemské pojišťovny, aby přestaly pojišťovat české uhelné elektrárny. Rovněž však koalice požaduje, aby finanční instituce nepodporovaly rozvoj plynové infrastruktury a naopak podpořily konec všech fosilních paliv a přechod na čisté obnovitelné zdroje.

Kontakty:

Radek Kubala, Zastavme špinavé prachy, radek.kubala@re-set.cz, +420 736 457 028

Odkazy:

[1] Více o kampani Putin100 se dozvíte na stránce https://putin100.org/

[2] O rozhodnutí Allianz se více dozvíte zde: https://www.reuters.com/markets/europe/european-financial-institutions-turn-their-back-russia-2022-03-14/

[3] Viz https://www.ft.com/content/8723bab5-396f-465d-b3d7-63a6071e207d

[4] Data o finančních institucích a jejich napojení na fosilní byznys dlouhodobě sbírá německá organizace Urgewald a prezentuje je na stránce Global Coal Exit List: https://www.coalexit.org/