Už 500 lidí se obrátilo na vedení Komerční banky. Požadují ukončení spolupráce s miliardářem Křetínským kvůli škodlivým dopadům jeho podnikání. Půjdou i na valnou hromadu.

Už 500 lidí se obrátilo na vedení Komerční banky. Požadují ukončení spolupráce s miliardářem Křetínským kvůli škodlivým dopadům jeho podnikání. Půjdou i na valnou hromadu.

Fotografie od Petra Zewlakka Vrabce ke stažení zde: https://www.uschovna.cz/zasilka/JIFWMV6796LW4W8A-UM6/

Praha 20. 04. 2023

Koalice občanských organizací Zastavme špinavé prachy spustila v dubnu akci Napiš Komerční bance. V akci jde o zaslání dopisu generálním řediteli KB, Janu Juchelkovi,  a širšímu vedení firmy, aby KB přestala financovat uhlobarona Křetínského a jeho firmu EPH. K dnešnímu dni zaslalo přes stránku komercka.spinaveprachy.cz bance výzvu přes 500 lidí.

Tyto e-maily přijdou zástupci koalice Zastavme špinavé prachy předat i na valnou hromadu, která se koná 20. dubna před budovou Komerční banky ve Stodůlkách. Lidé na místě rozvinou transparent s nápisem “Komerční banka sponzor EPH” a zároveň odehrají krátký happening upozorňující na pokračující spolupráci mezi firmou Daniela Křetínského a Komerční bankou.

“Ze schůzky se zástupci Komerční banky máme informace o tom, že tato banka zvažuje ukončit spolupráci s EPH! Snažíme se jí proto ukázat, že česká veřejnost o to opravdu stojí. Musíme ukázat, že Česká republika nechce dalšího vlivného miliardáře v médiích a politice. Natož uhlobarona. V zahraničí s takovými firmami banky přestávají spolupracovat. Nejen z ekologických důvodů, ale i proto, že fosilná byznys je pro ně stále méně a méně rentabilní.” říká Radek Kubala z platformy Re-set.

Daniel Křetínský je český oligarcha, uhlobaron, největší dovozce ruského fosilního plynu, mediální magnát a skládkař. Podle časopisu Forbes se Křetínský stal v roce 2021 druhým nejbohatším Čechem. Má nebezpečně blízko k české politice a vlastní média, která ohýbají veřejnou debatu o klimatické krizi a která hájí zájmy svého majitele. V českém mediálním prostoru je to především týdeník Reflex nebo deník info.cz. Křetínský během energetické krize své jmění takřka zdvojnásobil díky vysokým cenám elektřiny a tepla.

Energetický a průmyslový holding – EPH je největší tuzemskou firmou, jejichž majoritním vlastníkem je Křetínský. Patří také k třem největším evropským uhelným firmám a má také nejhorší plány na dekarbonizaci mezi evropskými energetickými společnostmi. Komerční banka pravidelně poskytuje jeho firmě EPH miliardové úvěry na rozšiřování už tak problematického byznysu. [1]

“Myslíme si, že banky by neměly podporovat uhlobarony, jako je Křetínský. Jen za posledních pár týdnů Ukrajina označila jeho firmu za podporovatele Ruského režimu. U další z jeho firem státní zástupce schválil trestní stíhání a lidé v obcích okolo jeho čáslavské skládky se organizují proti plánům ji rozšiřovat. Navíc EPH má v plánu investovat do rozvoje plynové infrastruktury, což je hodně velké riziko pro budoucnost klimatu” uvádí Karla Pohlová, mluvčí koalice Zastavme špinavé prachy

Zástupci ekologických organizací Fridays for Future a Re-set vystoupí také na valné hromadě KB, aby oslovili přímo vedení banky a její akcionáře. Krátký mediální briefing pro média se bude konat ve 12:45 před budovou, kde se valná hromada koná. 

O nás:

Jsme koalice občanských organizací i jednotlivců. Usilujeme o rychlé a spravedlivé řešení klimatické krize. Naším cílem je upozorňovat na příčiny změn klimatu a aktivně vystupovat proti institucím, které se na devastaci planety podílejí. Požadujeme, aby banky, pojišťovny a investiční fondy neprodleně přestaly podporovat fosilní průmysl a přesměrovaly peníze do čistých obnovitelných zdrojů energie.

Kontakty:

Radek Kubala, Re-set: platforma pro sociálně ekologickou transformaci, +420 736 457 028, radek.kubala@re-set.cz

Odkazy:

[1] Všechny tyto informace jsou sepsány v reportu, který vydala organizace Re-set: https://re-set.cz/download/2022/Fosiln%C3%AD%20hyena%20-%20pdf.pdf