Proč se zúčastnit Akčních dnů proti špinavému pojištění
4. díl – psát petice nestačí, musíme být slyšet i v ulicích
V dnešním, v pořadí již čtvrtém, blogu se zaměříme na důvody, proč je nutné proti pojišťování fosilních paliv protestovat přímo v ulicích. I z průběhu naší kampaně by se totiž mohlo zdát, že k dosažení úspěchu stačí jen na problém upozornit, sepsat otevřený dopis nebo sbírat podpisy pod petici. V případě naší kampaně tato strategie vedla například k posunu politiky Allianz nebo Kooperativy (respektive její mateřské společnosti Vienna Insurance Group).
Nicméně tyto významné posuny se dějí také kvůli celosvětově špatné situaci, v jaké se uhelný průmysl nachází. Uhlí je v Evropě na ústupu a nemalou zásluhu na tom má právě klimatické hnutí, které proti uhlí vystupuje již desítky let. Důležitou dynamiku do hnutí přinesly právě akce, které způsobily, že o problematiku klimatu a s tím spojené těžby a spalování uhlí se začali zajímat vrcholní politici a političky. Jinými slovy, když se protesty proti uhlí dostaly do ulic.
Nejviditelnějším příkladem je například hnutí Fridays for Future, které se rozhodlo protestovat pomocí takzvaných pátečních stávek, kdy místo školy studenti a studentky vyšli do ulic. V reakci na rozmach hnutí Evropská unie přišla se Zelenou dohodou, tedy sadou politik, které mají přinést posun v řešení klimatické krize. Dalšími příklady mohou být hnutí jako Extinction Rebellion nebo v České republice Limity jsme my.
V historii se žádné úspěšné hnutí neobešlo bez protestů v ulicích, které na politický problém dokázalo hlasitě upozornit a připoutat k němu pozornost veřejnosti. Hnutí za volební právo žen, proti rasové segregaci ve Spojených státech či za osmihodinovou pracovní dobu jsou toho jasným příkladem.
Jinými slovy, bez co nejširší podpory v ulicích jsou argumenty či petice často bezúčelné. I v naší kampani je nutné využívat i taktiku kreativních protestů, abychom na problematiku zapojení finančního průmyslu do klimatické krize upozornili. Podobně jako otázka uhlí nebyla před několika lety na mapě vrcholných politiků, dnes nepovažuje většina české společnosti za problematické, že pojišťovny a banky poskytují peníze na projekty určené pro ničení životního prostředí.
Navíc, jedním z našich požadavků je i to, aby pojišťovny přestaly pojišťovat nové plynové projekty. Problematika plynu u nás není diskutovaná takřka vůbec, ačkoliv zejména díky únikům metanu je rozdíl mezi emisemi z uhlí a plynu prakticky zanedbatelný. Problematizovat plyn jako náhradu za uhlí je dalším z důvodů, proč potřebujeme přenést protesty proti politikám pojišťoven z internetového prostředí do ulic.
Jak na to?
– podepište náš Otevřený dopis pojišťovnám
– napiš nám na email info@spinaveprachy.cz, že se chcete přidat k akčním dnům
– v červnu se přidejte k Akčním dnům proti špinavému pojištění