Proč se zúčastnit Akčních dnů proti špinavému pojištění
3. díl – příklady ze zahraničí ukazují, že tlak na finanční instituce urychluje konec fosilních paliv
Do podobných akcí, jaké chystáme během Akčních dnů proti špinavému pojištění i my, se již čtvrtým rokem a na různých místech světa vydávají členové a členky stovek různých organizací z klimatického hnutí. Jejich společným cílem je přerušit spolupráci pojišťoven a fosilního průmyslu, a to v globálním měřítku či v případech jednotlivých fosilních projektů.
Například, jen o pár dní dříve (14 – 18. června) pořádají své akční dny (Week of Action) organizace bojující proti další expanzi kanadského ropovodu Trans Mountain pipeline (projekt TMX) , sloužícího pro transport ropy extrahované z ropných písků. Cílem protestů je přesvědčit velké americké a mezinárodní pojišťovny, konkrétně Liberty Mutual, Chubb, AIG či Lloyd’s, aby se veřejně zavázaly, že tento projekt nebudou dále pojišťovat.
Řadu úspěchů na poli pojišťoven může slavit hnutí STOP ADANI, bojující proti stavbě obřího uhelného dolu Carmichael v Austrálii. Za pomoci mediální tlaku, sociálních sítí i protestů dosáhlo toho, že v posledních měsících spolupráci na projektu veřejně odmítlo 10 největších pojišťoven z mezinárodního pojistného trhu Lloyd’s. Projekt Carmichael tak v současnosti nemá pojištění, což pro jeho další pokračování představuje závažný problém.
Lloyd’s patří k největším pojistitelům fosilního businessu na světě. I proto se jejich centrála před pár dny stala dějištěm protestu skupiny Insurance Rebellion.
Ukazuje se, že velké fosilní projekty, i když jsou tlačené armádou lobbistů, hromadou peněz a silnou politickou podporou, nelze realizovat nebo dlouhodobě provozovat bez podpory velkých pojišťoven.
Málokterá firma je schopna z vlastních prostředků plně pokrýt rizika spojená s přípravou a stavbou, rizika výpadků technologie, neplnění nasmlouvaných dodávek či zodpovědnost za škody způsobené na zdraví, majetku a životním prostředí. O výše zmíněném projektu TMX je známo, že jednou z podmínek pro jeho další stavbu je pojištění ve výši 500 milionů dolarů.
Cílem naší kampaně je připravit český uhelný (fosilní) průmysl o podporu tří nejsilnějších tuzemských pojišťoven Allianz, Koooperativa (VIG) a Generali ČP.
Co se stane, pokud se nám to podaří?
Ať už s novou situací naše fosilní firmy (ČEZ, Sev.En, EPH, …) naloží jakkoliv, ztráta silných pojišťoven vede zákonitě k růstu pojistných sazeb a dalších nákladů spojených s pojištěním. Tyto problémy minulý týden zmínil generální ředitel Skupiny ČEZ. Najít alternativu na globálním trhu je obtížné.
Globální finanční sektor a pojišťovnictví se totiž jako celek rychle proměňuje. Uhlí je považováno za „toxický“ artikl již dnes a zbytek fosilních paliv ho bude následovat. Lidstvo nemá jinou možnost.
Jednou z kampaní, která se snaží mapovat a podporovat tyto globální trendy, je Insure Our Future. Již 4 rokem vede soustavnou informační kampaň a porovnává zapojení největších pojišťoven světa v investicích a pojištění fosilního průmyslu.
Průkopníkem odklonu investic a pojištění z uhelného průmyslu byla pojišťovna AXA, v roce 2017.
Poslední vydaný report Insure Our Future shrnul, že v roce 2020
– už 23 velkých pojišťoven a zajišťoven (pojišťovny pojišťoven), které pokrývají 12,9% globálního trhu s pojištěním a 48,3% globálního trhu se zajištěním, ukončilo nebo omezilo pojištění uhelných projektů.
– už 9 velkých pojišťoven a zajišťoven ukončilo nebo omezilo pojištění ropných písků
– australská pojišťovna Suncorp jako první ohlásila konec pojištění fosilního plynu a ropy
I pesimista musí uznat, že jde o obrovský posun. My jsme ale optimisté. Naše kampaň, stejně jako ty zahraniční, přispěje ke konci fosilních paliv nejen v České republice, ale všude tam, kde je lze nahradit obnovitelnými zdroji. Zapojíte se také?
Jak na to?
– podepište náš Otevřený dopis pojišťovnám
– napiš nám na email info@spinaveprachy.cz, že se chcete přidat k akčním dnům
– v červnu se přidejte k Akčním dnům proti špinavému pojištění