1. díl: Musíme zastavit hazard pojišťoven s naší budoucností
Pokud čtete tyto řádky, pravděpodobně to znamená, že víte o kampani Zastavme špinavé prachy a že jste podepsal či podepsala náš otevřený dopis pojišťovnám (pokud ne, dohnat to můžete ZDE).
Stačí to však? Je samotný otevřený dopis (k dnešnímu dni s 750 podpisy) tím, co donutí pojišťovny, aby přestaly podporovat těžbu a spalování uhlí? Má sílu je pošťouchnout k tomu, aby uznaly, že i ostatní fosilní paliva jsou problém a je nutné je přestat podporovat?
Otevřený dopis je dobrý základ, sám o sobě však nestačí. Myslíme si, že pro dosažení našich cílů musíme přejít od slov k činům. A proto je potřeba vyjít do ulic. Z toho důvodu jsme na 21.-23. června 2021 vyhlásili Akční dny proti špinavému pojištění. Každý má možnost se Akčních dnů zúčastnit způsobem, na který stačí a který mu vyhovuje.
Za hlavní cíl akčních dnů považujeme pojišťovny Kooperativa (Vienna Insurance Group) a Generali, v menší míře se zaměříme také na Allianz. Většina jejich zaměstnanců a klientů bude nejspíš překvapena, že „jejich“ pojišťovna přispívá k ničení životního prostředí nebo klimatu.
Zde si přečtěte pár tipů, o čem s nimi můžete mluvit…
Pojišťování uhelného (fosilního) businessu je nemorální a nebezpečný hazard.
Pojišťovny velmi dobře vědí (a vidí i ve svých datech), jak se začíná projevovat klimatická krize a zvyšují se četnosti i rozsah škodných událostí. Přesto jsou ochotny investovat a pojišťovat podnikání, které stojí na samém začátku klimatické krize – fosilní energetiku. Není těžké si představit situaci, kdy stejný finanční ústav pojišťuje jak spoluviníka klimatické změny, tak její oběti. Pojišťovně to možná z krátkodobého hlediska ekonomicky vychází, ale je to nemorální – po celém světě totiž přicházejí o život a živobytí miliony nepojištěných lidí.
Pojišťovny si připouštějí jen část problému.
Velké pojišťovny již pod tlakem investorů a veřejnosti definovaly své strategie na omezování investic a pojištění v oborech, které způsobují klimatickou krizi. Zcela správně se soustředí na nejšpinavější business – uhelnou energetiku. Většina z nich už odmítá pojišťovat nové uhelné projekty a od těch současných postupně odstupuje. Vedle toho (možná z neznalosti) opomíjejí problematiku ostatních fosilních paliv – např. fosilního (zemního) plynu. Četné studie přitom dokazují, že náhrada uhlí jinými fosilními palivy klimatickou krizi dále prohloubí a připraví nás o čas a zdroje potřebné na její účinné řešení.
Pojišťovny si nechávají zadní vrátka pro podporu fosilního průmyslu.
Pojišťovny, které již mají klimatickou strategii, si v nich rády nechávají zadní vrátka v podobě „děravých“ pravidel umožňujících podporu uhelných či plynových projektů.
Allianz měla až do nedávna v klimatické politice tak děravé podmínky pro vyloučení pojištění uhelného businessu, že podle nich mohla pojišťovat i tak špinavé firmy jako Sev.en Energy Pavla Tykače. Nakonec, i díky tlaku české a německé veřejnosti,, v květnu pojišťovna veřejně vyhlásila, že tuto spolupráci na konci letošního roku ukončí. Naproti tomu Generali a Kooperativa se zavázaly hlavně k tomu, že nechtějí pojišťovat nové uhelné projekty. Ty se však v Evropě prakticky nestaví a obě pojišťovny se tak mohou nadále podílet na pojišťování tuzemských fosilních projektů.
Pojišťovny jsou alibistické a neměří všem stejným metrem
Klimatická politika pojišťoven může vypadat přísně, nicméně často obsahuje podmínky či výjimky, které jí značně oslabují. Například Kooperativa svá pravidla pro pojišťování uhelného businessu aplikuje pouze v zemích, jejichž politická reprezentace již stanovila vlastní harmonogram na odchod od uhlí. Česká republika je jednou ze zemí, která toto nesplňuje. Kooperativa tedy u nás může pojistit koho chce. S největší pravděpodobností tak u nás pojišťuje všechny uhelné firmy a od příštího roku bude zřejmě jako jediná poskytovat krytí největší české uhelné elektrárně Počerady.
Generali otevřeně přiznává, že spolupracuje s uhelnými firmami z ekonomik silně závislých na uhlí a zdůvodňuje to argumentem, že tím pomáhá dekarbonizaci těchto firem a ekonomik. Největší znečišťovatelé střední Evropy, firmy ČEZ nebo PGE, se tak u této pojišťovny těší výjimečnému zacházení. ČEZ přitom rozhodně není přeborníkem v dekarbonizaci, když může, tak svá uhelná aktiva prodává dál, firmám jako je Sev.en Energy. A PGE kousek za našimi hranicemi rozšiřuje důl Turów a vší silou se brání tlakům zkrátit jeho provoz. Na rovinu si řekněme, že tudy cesta k dekarbonizaci nevede.
Přesvědčit pojišťovny, aby přestaly hazardovat s naší budoucností a začaly brát ochranu klimatu a životního prostředí vážně, můžeme jen společně. Napiš nám na mail info@spinaveprachy.cz a v červnu se přidej k Akčním dnům proti špinavému pojištění.