“Tudy tečou peníze Putinovi,” upozornili lidé u pobočky Raiffeisen bank

“Tudy tečou peníze Putinovi,” upozornili lidé u pobočky Raiffeisen bank

Tisková zpráva koalice Zastavme špinavé prachy – 20. května 2022

Dvacítka lidí dnes uspořádala happening u jedné z pražských poboček banky Raiffeisen, která i přes tlak veřejnosti stále neodešla z Ruska. Z pobočky v Dejvicích natáhli pomyslný plynovod a kolem stáli s transparenty s nápisem “Tudy tečou peníze Putinovi”. Skrze prodej plynu a ropy financuje ruský prezident Putin svou agresi na Ukrajině. Raiffeisen bank přitom v posledních dvou letech podpořila ruský energetický průmysl 173 miliony dolarů. [1] A finančně podporuje i další klíčové sektory ruského průmyslu.

Akce se konala pod záštitou koalice Zastavme špinavé prachy, která dlouhodobě upozorňuje na propojení mezi finančními institucemi a fosilním průmyslem. Minulý měsíc tato koalice uspořádala akce zaměřené i na Komerční banku a UniCredit. Vlastník Komerční banky Société Générale mezi tím oznámil odchod z Ruska a podle investigace Financial Times se k tomu schyluje i v případě banky UniCredit. [2] Z Ruska odchází také italská banka Intesa Sanpaolo.

“Raiffeisen bank je jednou z největších tuzemských finančních institucí, které systematicky podporují ruské energetické firmy. Část bank už pochopila, že taková situace je nemorální a z Ruska odchází. Je načase, aby stejný krok udělala i Raiffeisen bank. Válku a zbytečné umírání na Ukrajině je potřeba ukončit co nejdříve a Raiffeisen bank v tom může sehrát důležitou roli. Máme proto jednoduchý požadavek: odejděte z Ruska,” uvedla Jolana Ritterová, zástupkyně koalice Zastavme špinavé prachy.

Koalice Zastavme špinavé prachy koordinuje své aktivity s podobně zaměřenými organizacemi v Rakousku, kteří cílí přímo na vrcholný management banky. Odchod Raiffeisen bank z Ruska požadují také lidé, kteří před hrůzami války utekli z Ukrajiny do České republiky.

“Lidé z Ukrajiny, kteří zůstali doma a stále mají domov, zažívají každý den strach o své domovy i blízké, ale hlavně o svůj život. Žijí v nejistotě a úzkosti z dalšího dne. Každé euro či dolar, které Raiffeisen bank investuje v zemi agresora prohlubují úzkosti, strach a nejistotu těchto lidí. Chceme jen žít ve svých domovech v míru,” uvedla Darya Lazaryeva, ukrajinská environmentální aktivistka.

Kromě bank se koalice Zastavme špinavé prachy dlouhodobě zaměřuje také na pojišťovny s cílem zajistit, aby pojišťovny operující v České republice nepojišťovaly fosilní projekty. Z toho důvodu letos pořádají druhý ročník Akčních dnů proti špinavému pojištění, které se budou konat od 6. do 10. června. Tématem letošních akčních dnů bude ropa a plyn. [3]

Kontakty:

Kristina Hamplová, Zastavme špinavé prachy, 773 728 654

Odkazy:

[1] Vyplývá to z dat posbíraných kampaní Putin100: https://putin100.org/

[2] Investigace Financial Times: https://www.ft.com/content/1ec40480-5e84-46c6-8e78-0152b0d51fe9

[3] Více o Akčních dnech proti špinavému pojištění se dozvíte zde: https://www.facebook.com/events/677944780136561