Tisková reakce na oznámení Kooperativy, že přestane pojišťovat uhelné projekty firmy ČEZ

Tisková reakce kampaně Zastavme špinavé prachy na oznámení Kooperativy, že přestane pojišťovat uhelné projekty firmy ČEZ

Praha – 17. června 2021

Mluvčí koalice Zastavme špinavé prachy Stela Joudalová v reakci na oznámení pojišťovny Kooperativa, že od roku 2022 přestane pojišťovat uhelné elektrárny firmy ČEZ, řekla:

„Je to bezpochyby krok správným směrem. Vnímáme to jako úspěch tlaku lidí, kteří po pojišťovnách chtějí právě ukončení pojišťování uhelných projektů v České republice. Podobné požadavky máme také na pojišťovnu Generali, která má dosud ve své klimatické politice nastavenou výjimku pro pojišťování uhelných projektů firmy ČEZ. Generali by tak měla následovat příkladu Kooperativy a rovněž pojišťování uhelných elektráren firmy ČEZ ukončit.

Nesmíme ale opomenout další fosilní společnosti jako Sev.en Energy a EPH. Konkrétně EPH totiž vypustí jen při spalování uhlí do ovzduší více skleníkových plynů, než půlka států EU. Kooperativa dosud nevysvětlila, jestli přestane krýt i uhelné projekty této firmy. Kooperativa sice oznámila, že již nepojišťuje elektrárnu Počerady, avšak nespecifikovala, jestli kompletně končí s pojišťováním uhelných elektráren firmy Sev.en Energy uhlobarona Pavla Tykače. Podle nás by se slušelo doplnit i tyto informace.

Dalším krokem pro pojišťovnu Kooperativa je také přijmout novou politiku týkající se fosilního plynu. Plyn je totiž fosilním palivem, které má sice při spalování o polovinu nižší emise než uhlí, nicméně kvůli únikům metanu je rozdíl mezi uhlím a plynem minimální. Pojišťovny by tak měly začít řešit i tuto problematiku a omezit pojišťování plynových projektů. V rámci Akčních dnů proti špinavému pojištění na tato fakta nezapomínáme a budeme nadále tlačit na pojišťovnu Kooperativa, aby ze svého portfolia vyškrtla i uhelné projekty EPH a Sev.en Energy a přijala politiku omezující plyn.“


I přes tento úspěch tedy nadále připravujeme Akční dny proti špinavému pojištění, které se budou konat od pondělí 21. června do středy 23. června po celé České republice. Více o Akčních dnech se dozvíte zde.

Kontakty:

Žofie Hobzíková, Zastavme špinavé prachy, media@spinaveprachy.cz, +420 777 792 878

Stela Joudalová, Zastavme špinavé prachy, media@spinaveprachy.cz, +420 604 313 851