Profily bank a pojišťoven

Na které pojišťovny má smysl se zaměřit v České republice:

Generali Česká pojišťovna:

Generali Česká pojišťovna je dceřinou firmou italské pojišťovny Generali. Ve své oficiální politice vylučuje spolupráci na nových uhelných projektech a snaží se uhlí zbavit. Veřejně oznámila, že od roku 2022 končí s pojišťováním uhelných elektráren ČEZu. Přijala i novou politiku, která povede k brzkému ukončení spolupráce na uhelných projektech všech firem. Nemá však žádnou politiku vylučující podporu plynu či ropy v České republice.

Hodnocení klimatické politiky Generali podle Insure our Future: 2,34 z 10

Allianz Česká republika:

Allianz Česká republika je dceřinou firmou německé pojišťovny Allianz. Ve své politice odmítá od roku 2023 podporu energetickým firmám, které vyrábí více než pětadvacet procent energie z uhlí. Navíc se zavázala, že od roku 2022 nebude pojišťovat uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice. Nicméně Allianz nemá žádnou politiku týkající se plynu a ropy v České republice.

Kooperativa:

Kooperativa je dceřinou firmou rakouské pojišťovny Vienna Insurance Group (VIG). VIG podle své vnitřní politiky ukončí smlouvy s energetickými firmami, které nemají důvěryhodný plán konce uhlí. Zatím veřejně oznámila, že ukončila pojištění elektrárně Počerady a od roku 2022 nebude pojišťovat uhelné projekty firmy ČEZ. Dosud nespecifikovala, jestli se její nová politika dotkne i firmy EPH a dalších uhelných elektráren firmy Sev.en Energy. Navíc nemá žádnou politiku vylučující podporu plynu či ropy v České republice.

Hodnocení klimatické politiky VIenna Insurance Group podle Insure our Future: nehodnocena

Na které banky má smysl se zaměřit v České republice:

Česká spořitelna:

Banka Erste, pod kterou Česká spořitelna spadá, oznámila na začátku roku 2021 novou politiku týkající se uhlí. Ta je však velmi slabá, zaostává zejména v porovnání s jinými velkými bankami. Erste nechce podporovat nové uhelné projekty a nabírat nové zákazníky z řad firem podnikajících v uhlí. Avšak nových uhelných projektů se v Evropě staví jen velmi málo a problémem Erste jsou její stávající zákazníci podnikající v uhlí. Navíc bude i nadále spravovat cenné papíry a akcie českých uhelných firem.

Raiffeisen bank:

Za posledních pět let poskytla Raiffeisen bank půjčky v hodnotě necelých dvou miliard dolarů (přibližně 44 miliard korun) na uhelné projekty firmám, jako je například EPH Daniela Křetínského. Spravuje také dluhopisy a akcie ČEZu.